Praha 5. 3. 2021 - V zastupitelstvu na Praze 4 došlo k rošádě, kdy zastupitelka Klára Cingrošová zvolená za ODS na sociálních sítích oznámila, že vstoupila do hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Cingrošová však podle svých slov zůstává v zastupitelském klubu ODS a bude koalici dále podporovat. Její odchod do opozice by znamenal ztrátu rozhodujícího 23. hlasu ve 45členném zastupitelstvu MČ Praha 4. Zastupitelský klub Pirátů vyzývá k okamžitému vyloučení Cingrošové ze zastupitelského klubu občanských demokratů a žádá jednání o rekonstrukci koalice.

„Odsuzujeme pokračování takové koalice ANO, ODS, TOP 09 a SPD. Účast nesystémové strany v koalici či její tichou podporu současné rady považujeme za nebezpečný precedens. Z našeho pohledu je to naprosto nepřijatelné a žádáme, aby zastupitelka za SPD nebyla součástí koalice,” říká předseda zastupitelského klubu Pirátů Adam Jaroš.

Podle informací Deníku N vedení ODS v tuto chvíli nemá v plánu podnikat žádné kroky proti místnímu sdružení na Praze 4. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová informovala, že o situaci ví a zdůraznila odmítavý postoj ke spolupráci na jakékoliv úrovni se stranami jako je SPD či KSČM. Dle jejích slov kolegové na Praze 4 nově vzniklou situaci aktivně řeší. TOP 09 má zákaz koalice s SPD ve svých stanovách a strana tento postoj opakovaně prezentovala také veřejně. Piráti nadále odmítají jakoukoliv formu spolupráce s hnutím SPD a žádají TOP 09, aby potvrdila svůj odmítavý postoj k možnosti koalice s SPD.

„Vyzýváme pražskou TOP 09, aby ukončila účast v koalici, kterou drží jedním hlasem hnutí SPD. Jsme připraveni zasednout k jednacímu stolu a se všemi stranami řešit varianty rekonstrukce koalice,” říká zastupitel Jan Hora.

Na Praze 4 vládnou od dubna 2019 koalice ANO, ODS a TOP 09 a jednoho nezařazeného zastupitele (dříve KDU-ČSL). Opozice tehdy shodila do té doby fungující radu složenou z Pirátů, Praha 4 sobě a Společně pro Prahu 4 (Zelení a nezávislí) a má většinu jednoho hlasu.

Kontakt pro média:<br> Jan Hora, Piráti a nezávislí, zastupitel MČ Praha 4, tel: +420 775 608 734; mail: jan.hora@pirati.cz<br> Tibor Vansa, Piráti a nezávislí, zastupitel MČ Praha 4, tel.: +420 776 555 622; mail: tibor.vansa@pirati.cz<br> Michal Polák, PR Manažer KS Praha, tel: +420 608 517 127; mail: michal.polak@pirati.cz