Koalici na Praze 4 drží u moci zastupitelka, která přešla z ODS k SPD, Piráti žádají její vyloučení ze zastupitelského klubu a rekonstrukci koalice

5. března 2021
Koalici na Praze 4 drží u moci zastupitelka, která přešla z ODS k SPD, Piráti žádají její vyloučení ze zastupitelského klubu a rekonstrukci koalice

Praha 5. 3. 2021 - V zastupitelstvu na Praze 4 došlo k rošádě, kdy zastupitelka Klára Cingrošová zvolená za ODS na sociálních sítích oznámila, že vstoupila do hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Cingrošová však podle svých slov zůstává v zastupitelském klubu ODS a bude koalici dále podporovat. Její odchod do opozice by znamenal ztrátu rozhodujícího 23. hlasu ve 45členném zastupitelstvu MČ Praha 4. Zastupitelský klub Pirátů vyzývá k okamžitému vyloučení Cingrošové ze zastupitelského klubu občanských demokratů a žádá jednání o rekonstrukci koalice.

„Odsuzujeme pokračování takové koalice ANO, ODS, TOP 09 a SPD. Účast nesystémové strany v koalici či její tichou podporu současné rady považujeme za nebezpečný precedens. Z našeho pohledu je to naprosto nepřijatelné a žádáme, aby zastupitelka za SPD nebyla součástí koalice,” říká předseda zastupitelského klubu Pirátů Adam Jaroš.

Podle informací Deníku N vedení ODS v tuto chvíli nemá v plánu podnikat žádné kroky proti místnímu sdružení na Praze 4. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová informovala, že o situaci ví a zdůraznila odmítavý postoj ke spolupráci na jakékoliv úrovni se stranami jako je SPD či KSČM. Dle jejích slov kolegové na Praze 4 nově vzniklou situaci aktivně řeší. TOP 09 má zákaz koalice s SPD ve svých stanovách a strana tento postoj opakovaně prezentovala také veřejně. Piráti nadále odmítají jakoukoliv formu spolupráce s hnutím SPD a žádají TOP 09, aby potvrdila svůj odmítavý postoj k možnosti koalice s SPD.

„Vyzýváme pražskou TOP 09, aby ukončila účast v koalici, kterou drží jedním hlasem hnutí SPD. Jsme připraveni zasednout k jednacímu stolu a se všemi stranami řešit varianty rekonstrukce koalice,” říká zastupitel Jan Hora.

Na Praze 4 vládnou od dubna 2019 koalice ANO, ODS a TOP 09 a jednoho nezařazeného zastupitele (dříve KDU-ČSL). Opozice tehdy shodila do té doby fungující radu složenou z Pirátů, Praha 4 sobě a Společně pro Prahu 4 (Zelení a nezávislí) a má většinu jednoho hlasu.

Kontakt pro média:<br> Jan Hora, Piráti a nezávislí, zastupitel MČ Praha 4, tel: +420 775 608 734; mail: jan.hora@pirati.cz<br> Tibor Vansa, Piráti a nezávislí, zastupitel MČ Praha 4, tel.: +420 776 555 622; mail: tibor.vansa@pirati.cz<br> Michal Polák, PR Manažer KS Praha, tel: +420 608 517 127; mail: michal.polak@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Den válečných veteránů

Den válečných veteránů

Mezinárodní den veteránů se celosvětově slaví u příležitosti konce Velké války. Symbolem tohoto svátku je vlčí mák, který má svůj původ v básni kanadského vojáka John McCrae bojujícího na západní frontě. Tento celosvětový svátek nám připomíná nejen konec bojů 1. světové války ale také možnost uctít památku všech padlých vojáků nebo zavzpomínat na naše hrdiny a veterány. I naše městská část je nositelem těchto vzpomínek.

Co bude se squatem Nad Ondřejovem?

Co bude se squatem Nad Ondřejovem?

Squat v ulici Nad Ondřejovem 890/36 leží asi 200 m vzdušnou čarou od hlavního vchodu do základní a střední školy Kavčí Hory. Nedaleko odtud se nachází i mateřská škola. Rozpadající se objekt s pobořeným plotem býval a je oblíbeným cílem lidí na okraji společnosti, často uživatelů omamných látek, kteří jej prakticky zdevastoval a proměnili na skládku a nebezpečné místo pro své okolí. Dle záznamů Městské policie jsou zde navíc jen za poslední rok hlášeny dva případy požáru v objektu.