Koalici na Praze 4 drží u moci zastupitelka, která přešla z ODS k SPD, Piráti žádají její vyloučení ze zastupitelského klubu a rekonstrukci koalice

5. března 2021
Koalici na Praze 4 drží u moci zastupitelka, která přešla z ODS k SPD, Piráti žádají její vyloučení ze zastupitelského klubu a rekonstrukci koalice

Praha 5. 3. 2021 - V zastupitelstvu na Praze 4 došlo k rošádě, kdy zastupitelka Klára Cingrošová zvolená za ODS na sociálních sítích oznámila, že vstoupila do hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Cingrošová však podle svých slov zůstává v zastupitelském klubu ODS a bude koalici dále podporovat. Její odchod do opozice by znamenal ztrátu rozhodujícího 23. hlasu ve 45členném zastupitelstvu MČ Praha 4. Zastupitelský klub Pirátů vyzývá k okamžitému vyloučení Cingrošové ze zastupitelského klubu občanských demokratů a žádá jednání o rekonstrukci koalice.

„Odsuzujeme pokračování takové koalice ANO, ODS, TOP 09 a SPD. Účast nesystémové strany v koalici či její tichou podporu současné rady považujeme za nebezpečný precedens. Z našeho pohledu je to naprosto nepřijatelné a žádáme, aby zastupitelka za SPD nebyla součástí koalice,” říká předseda zastupitelského klubu Pirátů Adam Jaroš.

Podle informací Deníku N vedení ODS v tuto chvíli nemá v plánu podnikat žádné kroky proti místnímu sdružení na Praze 4. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová informovala, že o situaci ví a zdůraznila odmítavý postoj ke spolupráci na jakékoliv úrovni se stranami jako je SPD či KSČM. Dle jejích slov kolegové na Praze 4 nově vzniklou situaci aktivně řeší. TOP 09 má zákaz koalice s SPD ve svých stanovách a strana tento postoj opakovaně prezentovala také veřejně. Piráti nadále odmítají jakoukoliv formu spolupráce s hnutím SPD a žádají TOP 09, aby potvrdila svůj odmítavý postoj k možnosti koalice s SPD.

„Vyzýváme pražskou TOP 09, aby ukončila účast v koalici, kterou drží jedním hlasem hnutí SPD. Jsme připraveni zasednout k jednacímu stolu a se všemi stranami řešit varianty rekonstrukce koalice,” říká zastupitel Jan Hora.

Na Praze 4 vládnou od dubna 2019 koalice ANO, ODS a TOP 09 a jednoho nezařazeného zastupitele (dříve KDU-ČSL). Opozice tehdy shodila do té doby fungující radu složenou z Pirátů, Praha 4 sobě a Společně pro Prahu 4 (Zelení a nezávislí) a má většinu jednoho hlasu.

Kontakt pro média:<br> Jan Hora, Piráti a nezávislí, zastupitel MČ Praha 4, tel: +420 775 608 734; mail: jan.hora@pirati.cz<br> Tibor Vansa, Piráti a nezávislí, zastupitel MČ Praha 4, tel.: +420 776 555 622; mail: tibor.vansa@pirati.cz<br> Michal Polák, PR Manažer KS Praha, tel: +420 608 517 127; mail: michal.polak@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Pirátský zastupitel Josef Vlach zvolen předsedou kontrolního výboru Prahy 4

Pirátský zastupitel Josef Vlach zvolen předsedou kontrolního výboru Prahy 4

11. listopadu 2022 – Zastupitelé MČ Praha 4 ve středu na svém ustavujícím zasedání zvolili radu složenou ze zástupců SPOLU a ANO. Starostou se stal Ondřej Kubín (ODS), SPOLU má taktéž většinu v radě. Koalice má těsnou většinu 23 hlasů z 45. Předsedou Kontrolního výboru byl zvolen Josef Vlach (Piráti). Osm Pirátů zvolených v komunálních volbách na Praze 4 složilo spolu s ostatními zastupiteli ve středu slib a zastupitelstvo poté zvolilo radu, předsedy a členy jednotlivých výborů zastupitelstva. Kontrolnímu výboru bude předsedat Pirát Josef Vlach, zastoupení mají Piráti i v dalších výborech. Hlasování se neobešlo bez menšího dramatu, kdy navržený kandidát na radního Filip Vácha (TOP09) byl zvolen teprve na druhý pokus. Napoprvé získal pouze 22 hlasů.

Zakázky městské části budou pod kontrolou!

Zakázky městské části budou pod kontrolou!

Na červnovém zastupitelstvu jsme kontrolu zakázek úřadu, městských příspěvkových organizací a městských firem. Na návrh Jana Hory bude prověřeno, jestli osoby a firmy působící v kauze Dozimetr nezískaly zakázky i na naší městské části. O výsledku kontroly samozřejmě budeme informovat.

Praha 4 se přidává k podpoře Ukrajiny, na pomoc pošle 2 miliony. Zastupitelé se shodli nad návrhem Pirátů.

Praha 4 se přidává k podpoře Ukrajiny, na pomoc pošle 2 miliony. Zastupitelé se shodli nad návrhem Pirátů.

3. března 2022 – Solidarita sjednocuje. Zastupitelé napříč politickým spektrem schválili návrh Piráta Jana Hory. Vyjádření podpory a solidarity s Ukrajinou podtrhuje návrh také darem 500 tisíc korun poukázaným humanitární organizaci Člověk v tísni, která zajišťuje pomoc válečným uprchlíkům na Slovensku, na hranicích s Ukrajinou i přímo ve Lvově.