Obecní byty v Praze 4

Domov je jednou ze základních lidských potřeb. Vysoké ceny nemovitostí i pronájmů bytů, představují zásadní společenský problém. Nedostatek dostupného bydlení trápí nízkopříjmové rodiny, samoživitele, osoby s postižením či seniory, ale i střední generaci, začínající rodiny či mladé lidi na prahu dospělého života. Pořízení vlastního bydlení ve velkých městech přestává být reálné i pro střední třídu, stejně jako ceny pronájmů.

O volných bytech Praha 4 neinformuje

Nejinak je tomu v Praze 4. Současný počet bytů v majetku MČ Praha 4 nepokryje ani potřeby zranitelných skupin obyvatel, ani mladých rodin a chybí byty určené k podpoře profesí důležitých pro chod obce. Aktuálně volných obecních bytů pronájmu za komerční cenu je pak velmi málo, přesto i takové existují.

Považujeme ale za nepochopitelné, že o nabídce těchto volných bytů tržnímu pronájmu Praha 4 občany téměř neinformuje. Kromě úřední desky a facebookového profilu městské části se o nabídce občané nemají šanci dozvědět. Nerozumíme, proč například nedomluvili zveřejnění na realitním portálu Prahy, kde jiné městské části své byty do komerčních nájmů běžně úspěšně inzerují.

Proč je málo bytů

Současný stav vznikal dlouhá léta, kdy se stát bytovou politikou téměř nezabýval a politikové jen opakovali mantru o bydlení ve vlastním. Obce pak v duchu trendu svůj bytový fond ve velkém privatizovaly, naši městskou část nevyjímaje. Avšak výnosy z prodeje se obvykle nevracely ani do údržby zbylých obecních bytů, natož do rozvoje dalšího bytového fondu. Dnes tvoří byty v naší MČ malou část z celkového nájemního bydlení. Dostupnost nově postavených komerčních bytů ve velkých městech navíc ovlivňují investiční nákupy i krátkodobé pronájmy. Přestože se o těchto vlivech v posledních letech již tolik nemluví, nedostatek bytů ke koupi za dosažitelnou cenu či dostupných pronájmů přetrvává.

Jak a kdy se situace zlepší?

Rychlý recept na zlepšení dostupnosti bydlení bohužel neexistuje. Avšak zároveň platí, že krizi v bydlení nejde jen tak přečkat. Pražští Piráti proto dlouhodobě prosazují navýšení počtu obecních bytů, a to například jejich novou výstavbou prostřednictvím Pražské developerské společnost (PDS). V Praze 4 připravuje novou výstavbu v blízkosti Branického mostu, kde by mohlo vzniknout až 250 nových nájemních bytů. Zároveň v souvislosti s výstavbou nové linky metra D vzniká podobný projektový plán také nedaleko Nových Dvorů, ve spolupráci s městskou částí Praha 12. Průběh projektů můžete sledovat na jejích webových stránkách.

Do budoucna tak můžeme doufat ve zlepšení navzdory skutečnosti, že sama MČ Praha 4 příliš aktivní není. Máte-li dotazy či připomínky k bytové politice nebo hospodaření s majetkem MČ, neváhejte mne kontaktovat: ivana.wurmova@praha4.cz.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Praha 4 bude konečně mít online zápisy do MŠ

Praha 4 bude konečně mít online zápisy do MŠ

Po mnoha letech diskusí a odkladů zavádí také Praha 4 jednotný nástroj pro digitální formu zápisů do mateřských škol. Rodiče díky tomu ušetří cestu a stání ve frontách. Předškolní zařízení zase získají možnost rychleji a snáze zpracovat administrativu a lépe zajistit, že poptávku po zápisu dětí uspokojí. Konkrétní možnost zápisů by měla být dle informace Školského odboru MČ Praha 4 k dispozici na webových stránkách jednotlivých mateřských škol od poloviny dubna 2024.

Poděkování pracovníkům ve školství

Poděkování pracovníkům ve školství

Před několika dny se ve školách rozdávalo pololetní vysvědčení. Při této události se pozornost většinou zaměřuje na žáky, kteří si domů odnášejí hodnocení své několikaměsíční píle. Nicméně je také důležité ocenit pracovníky ve školství, kteří žáky na cestě k vysvědčení celým pololetím provází.