Online zápisy do MŠ a ZŠ dostaly v Praze 4 šanci

V oblasti online zápisů do mateřských a základních škol se konečně zablýsklo na lepší časy. Jedná se o iniciativu, kterou Piráti navrhovali už v minulém volebním období a která bohužel nedostala od koalice ODS+ANO podporu. Přitom o online zápisy dětí byl mezi rodiči zájem, podání přihlášky přes internet místo fronty na odevzdání papíru uvítá dnes snad každý.

Trocha historie

V roce 2019 byl na pokyn tehdejšího primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a radního Víta Šimrala (Piráti) zahájen pilotní projekt digitalizace zápisu dětí do MŠ a ZŠ, do kterého se postupně přihlásilo několik městských částí. Každá MČ si vybrala, zda chce digitální zápisy pro MŠ, ZŠ případně oboje. V rámci pilotního provozu pak Hlavní město Praha v prvních letech provozu náklady na online zápisy financovalo. Tuto možnost využili například v městských částech Praha 3 nebo Praha 11. V Praze 4 jsme z opozice navrhovali také se připojit. Avšak přes počáteční zájem koalice bohužel zůstalo u slov.

Co projekt přinese a co bude stát

Zápisy dětí do MŠ i ZŠ mají své předepsané termíny. Projekt je náročný v tom, že nesmí nabrat zpoždění – to by znamenalo zdržení o další rok. Pro mateřské školy je navíc spádovou oblastí celá obec a je nutné nasadit nový systém ve všech školách v Praze 4 najednou. V opačném případě se neprojeví výhody digitálního procesu a MŠ to zatíží další administrativou. Naše městská část má nyní možnost využít buď jednoduché řešení dotované HMP, ušetřit sumu v řádu stovek tisíc až milionů korun a předejít nezdravé závislosti na externím dodavateli. Nebo zvolí komerční řešení, zahrnující i další služby. To ale znamená také odpovídající zvýšení nákladů a obtížnější možnost změnit v budoucnu dodavatele.

Komise pro IT projekt podporuje

Na jednání komise pro IT dne 13. června bylo téma zevrubně diskutováno. Dobrou zprávu je, že přítomní členové i místostarosta Filip Vácha online zápisy do škol podporují a diskutovalo se výhradně na téma jeho ideální podoby. Pan místostarosta již navíc jedná s Hlavním městem Prahou, aby se členové komise mohli seznámit s možnostmi projektu HMP a porovnat je s komerčními produkty.

Pokud vše dobře dopadne, digitálních zápisů do MŠ bychom se mohli dočkat už v příštím roce, digitálních zápisů do ZŠ pak v roce 2025. Jako člen IT komise MČ i IT komise HMP budu dál pracovat na tom, aby se tak stalo.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Obecní byty v Praze 4

Obecní byty v Praze 4

Domov je jednou ze základních lidských potřeb. Vysoké ceny nemovitostí i pronájmů bytů, představují zásadní společenský problém. Nedostatek dostupného bydlení trápí nízkopříjmové rodiny, samoživitele, osoby s postižením či seniory, ale i střední generaci, začínající rodiny či mladé lidi na prahu dospělého života. Pořízení vlastního bydlení ve velkých městech přestává být reálné i pro střední třídu, stejně jako ceny pronájmů.

Praha 4 bude konečně mít online zápisy do MŠ

Praha 4 bude konečně mít online zápisy do MŠ

Po mnoha letech diskusí a odkladů zavádí také Praha 4 jednotný nástroj pro digitální formu zápisů do mateřských škol. Rodiče díky tomu ušetří cestu a stání ve frontách. Předškolní zařízení zase získají možnost rychleji a snáze zpracovat administrativu a lépe zajistit, že poptávku po zápisu dětí uspokojí. Konkrétní možnost zápisů by měla být dle informace Školského odboru MČ Praha 4 k dispozici na webových stránkách jednotlivých mateřských škol od poloviny dubna 2024.