Piráti chtějí být o krok napřed, rozhodli se proto začít sbírat zkušenosti s vedením města a projektů v zahraničí. Svého kandidáta na primátora Prahy tak posílají na cestu po zahraničních metropolích. Inspiraci má lídr Pirátů Zdeněk Hřib hledat v Kodani, Barceloně, Reykjavíku a Los Angeles, kde se setká především s lidmi z radnic. Zahraniční zkušenosti mají Pirátům pomoci, pokud letos uspějí a dostanou se do vedení města. Po svém návratu navštíví Hřib také česká města, kde již veřejná správa velmi dobře funguje.

Piráti mají ambici účastnit se vedení města, nechceme být věčně v opozici. Když uspějeme, potřebujeme být na tu roli dobře připraveni. A jak jinak se připravit, než nabýt relevantní zkušenosti z míst, kde to funguje” vysvětluje šéf pirátských zastupitelů v Praze Adam Zábranský, proč se Piráti rozhodli část svých peněz na kampaň použít právě na tento účel.

Pirátský kandidát na primátora Prahy Zdeněk Hřib si příliš neodpočine. Mezi cestami ho samozřejmě čeká tradiční kontaktní kampaň. „S občany Prahy se samozřejmě budu setkávat mezi výjezdy. Ale v Praze žiju, a aby člověk mohl být primátor, ten světový rozhled a praktické zkušenosti potřebuje. Třeba Barcelona je známá jako opravdu chytré město, ať už například díky městské wifi nebo monitoringu parkovacích míst i stavu znečištění vzduchu, takže tam se chci inspirovat pro nezbytnou digitalizaci Prahy,” komentuje své zahraniční výjezdy Zdeněk Hřib.

Na první cestu odjíždí Hřib již zítra, a to do Kodaně. Se zástupci radnice tu chce řešit místní systém dopravy vyznačující se přátelským postojem k cyklistům, vstřícnost vůči občanům a efektivní komunikaci s nimi a řadu iniciativ pro udržitelný rozvoj města - zeleň ve městě, recyklace odpadu, fontány s pitnou vodou v ulicích apod. Program má už i v dalších městech, mezi která přidal i pirátskou baštu Reykjavík nebo progresivní Los Angeles, kde se chce připojit k iniciativě Milion Tree Initiative, v rámci které se LA zavázalo vysázet milion stromů. Piráti totiž plánují pomocí výsadby stromů zmírnit pro Prahu typická letní vedra.

Průběh Zdeňkových cest bude k dispozici veřejnosti a bude možné jej sledovat na těchto kanálech: