Starostka Prahy 4 prodává městský pozemek, neví o tom její rada ani zastupitelstvo

Starostka Prahy 4 prodává městský pozemek, neví o tom její rada ani zastupitelstvo

Praha, 6. září 2021 - Opozice na Praze 4 podala žádost o mimořádné zasedání zastupitelstva. Hodlá na něm přijmout usnesení, že starostka Prahy 4 Irena Michalcová (ANO) překročila své kompetence a podle právních posudků porušila zákon tím, že bez vědomí rady či zastupitelstva městské části započala proces prodeje městského pozemku.

„Máme konkrétní důkazy o tom, že paní starostka Michalcová oznámila Hlavnímu městě Praze záměr městské části prodat městský pozemek a že podepsala souhlas se stavebním řízením. Problém je v tom, že městská část Praha 4, resp. její rada ani zastupitelstvo, o tom nic neví. To je podle našich právních posudků v rozporu se zákonem,“ říká předseda Starostů a nezávislých na Praze 4 Lukáš Zicha.

A není to jediný přešlap, kterého se starostka Michalcová ve stejné kauze dopustila. „Ačkoliv si Praha 4 nechala vypracovat aktuální odhad tržní ceny pozemku, paní starostka navrhuje kupní cenu téměř o třináct milionů korun nižší. Ať už je to její záměr nebo chyba, jedná se o obrovské pochybení, které svědčí o nekompetentnosti a neslučuje se s výkonem funkce starosty,“ dodává Zicha.

Protože je téměř jisté, že navzdory své křehkosti a díky přeběhlíkům koalice svou starostku podrží, nebude se opozice snažit o její odvolání. „Místo toho budeme požadovat zrušení těchto záměrů a její omluvu občanům za to, že vědomě a opakovaně překračovala své kompetence,“ říká Tomáš Kaplan předseda zastupitelského klubu STAN/KDU-ČSL.

„Radnice je uvězněna v nevýhodném 30letém nájmu, a nyní se chystá témuž kmotrovi prodat za hubičku jediný pozemek, který by jí v budoucnu umožnil výstavbu vlastní budovy," uvádí za Piráty Tibor Vansa, předseda Pirátů Prahy 4.

„Prodej pozemku s funkcí veřejné vybavenosti zamítlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy již v roce 2016 poté, co byl realizován nelegální prodej. Coby starosta městské části jsem vracel peníze za nelegální prodej uskutečněný mým předchůdcem. Ukazuje se, že koalice ANO, ODS, TOP09 podporovaná přeběhlíky a SPD pokračuje v kmotrovské politice. Jen Palounka nahradil současný majitel radnice,” dodává Petr Štěpánek, předseda Zelených na Praze 4.

Mimořádné zastupitelstvo Prahy 4 se bude konat v následujících dvou týdnech.

Kontakt pro média:<br> Tibor Vansa, zastupitel MČ Praha 4, tel: +420 776 555 622; mail: tibor.vansa@pirati.cz<br> Michal Polák, Media manažer KS Praha, tel: +420 608 517 127; mail: michal.polak@pirati.cz<br>

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Den válečných veteránů

Den válečných veteránů

Mezinárodní den veteránů se celosvětově slaví u příležitosti konce Velké války. Symbolem tohoto svátku je vlčí mák, který má svůj původ v básni kanadského vojáka John McCrae bojujícího na západní frontě. Tento celosvětový svátek nám připomíná nejen konec bojů 1. světové války ale také možnost uctít památku všech padlých vojáků nebo zavzpomínat na naše hrdiny a veterány. I naše městská část je nositelem těchto vzpomínek.

Co bude se squatem Nad Ondřejovem?

Co bude se squatem Nad Ondřejovem?

Squat v ulici Nad Ondřejovem 890/36 leží asi 200 m vzdušnou čarou od hlavního vchodu do základní a střední školy Kavčí Hory. Nedaleko odtud se nachází i mateřská škola. Rozpadající se objekt s pobořeným plotem býval a je oblíbeným cílem lidí na okraji společnosti, často uživatelů omamných látek, kteří jej prakticky zdevastoval a proměnili na skládku a nebezpečné místo pro své okolí. Dle záznamů Městské policie jsou zde navíc jen za poslední rok hlášeny dva případy požáru v objektu.