Starostka Prahy 4 prodává městský pozemek, neví o tom její rada ani zastupitelstvo

Starostka Prahy 4 prodává městský pozemek, neví o tom její rada ani zastupitelstvo

Praha, 6. září 2021 - Opozice na Praze 4 podala žádost o mimořádné zasedání zastupitelstva. Hodlá na něm přijmout usnesení, že starostka Prahy 4 Irena Michalcová (ANO) překročila své kompetence a podle právních posudků porušila zákon tím, že bez vědomí rady či zastupitelstva městské části započala proces prodeje městského pozemku.

„Máme konkrétní důkazy o tom, že paní starostka Michalcová oznámila Hlavnímu městě Praze záměr městské části prodat městský pozemek a že podepsala souhlas se stavebním řízením. Problém je v tom, že městská část Praha 4, resp. její rada ani zastupitelstvo, o tom nic neví. To je podle našich právních posudků v rozporu se zákonem,“ říká předseda Starostů a nezávislých na Praze 4 Lukáš Zicha.

A není to jediný přešlap, kterého se starostka Michalcová ve stejné kauze dopustila. „Ačkoliv si Praha 4 nechala vypracovat aktuální odhad tržní ceny pozemku, paní starostka navrhuje kupní cenu téměř o třináct milionů korun nižší. Ať už je to její záměr nebo chyba, jedná se o obrovské pochybení, které svědčí o nekompetentnosti a neslučuje se s výkonem funkce starosty,“ dodává Zicha.

Protože je téměř jisté, že navzdory své křehkosti a díky přeběhlíkům koalice svou starostku podrží, nebude se opozice snažit o její odvolání. „Místo toho budeme požadovat zrušení těchto záměrů a její omluvu občanům za to, že vědomě a opakovaně překračovala své kompetence,“ říká Tomáš Kaplan předseda zastupitelského klubu STAN/KDU-ČSL.

„Radnice je uvězněna v nevýhodném 30letém nájmu, a nyní se chystá témuž kmotrovi prodat za hubičku jediný pozemek, který by jí v budoucnu umožnil výstavbu vlastní budovy," uvádí za Piráty Tibor Vansa, předseda Pirátů Prahy 4.

„Prodej pozemku s funkcí veřejné vybavenosti zamítlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy již v roce 2016 poté, co byl realizován nelegální prodej. Coby starosta městské části jsem vracel peníze za nelegální prodej uskutečněný mým předchůdcem. Ukazuje se, že koalice ANO, ODS, TOP09 podporovaná přeběhlíky a SPD pokračuje v kmotrovské politice. Jen Palounka nahradil současný majitel radnice,” dodává Petr Štěpánek, předseda Zelených na Praze 4.

Mimořádné zastupitelstvo Prahy 4 se bude konat v následujících dvou týdnech.

Kontakt pro média:<br> Tibor Vansa, zastupitel MČ Praha 4, tel: +420 776 555 622; mail: tibor.vansa@pirati.cz<br> Michal Polák, Media manažer KS Praha, tel: +420 608 517 127; mail: michal.polak@pirati.cz<br>

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Pirátský zastupitel Josef Vlach zvolen předsedou kontrolního výboru Prahy 4

Pirátský zastupitel Josef Vlach zvolen předsedou kontrolního výboru Prahy 4

11. listopadu 2022 – Zastupitelé MČ Praha 4 ve středu na svém ustavujícím zasedání zvolili radu složenou ze zástupců SPOLU a ANO. Starostou se stal Ondřej Kubín (ODS), SPOLU má taktéž většinu v radě. Koalice má těsnou většinu 23 hlasů z 45. Předsedou Kontrolního výboru byl zvolen Josef Vlach (Piráti). Osm Pirátů zvolených v komunálních volbách na Praze 4 složilo spolu s ostatními zastupiteli ve středu slib a zastupitelstvo poté zvolilo radu, předsedy a členy jednotlivých výborů zastupitelstva. Kontrolnímu výboru bude předsedat Pirát Josef Vlach, zastoupení mají Piráti i v dalších výborech. Hlasování se neobešlo bez menšího dramatu, kdy navržený kandidát na radního Filip Vácha (TOP09) byl zvolen teprve na druhý pokus. Napoprvé získal pouze 22 hlasů.

Zakázky městské části budou pod kontrolou!

Zakázky městské části budou pod kontrolou!

Na červnovém zastupitelstvu jsme kontrolu zakázek úřadu, městských příspěvkových organizací a městských firem. Na návrh Jana Hory bude prověřeno, jestli osoby a firmy působící v kauze Dozimetr nezískaly zakázky i na naší městské části. O výsledku kontroly samozřejmě budeme informovat.

Praha 4 se přidává k podpoře Ukrajiny, na pomoc pošle 2 miliony. Zastupitelé se shodli nad návrhem Pirátů.

Praha 4 se přidává k podpoře Ukrajiny, na pomoc pošle 2 miliony. Zastupitelé se shodli nad návrhem Pirátů.

3. března 2022 – Solidarita sjednocuje. Zastupitelé napříč politickým spektrem schválili návrh Piráta Jana Hory. Vyjádření podpory a solidarity s Ukrajinou podtrhuje návrh také darem 500 tisíc korun poukázaným humanitární organizaci Člověk v tísni, která zajišťuje pomoc válečným uprchlíkům na Slovensku, na hranicích s Ukrajinou i přímo ve Lvově.